TURBELLARIA - VRTINČARJI

Vrtinčarji so zelo pogoste in splošno razširjene živali, ki živijo samostojno življenje tako v morju kot v sladkih vodah in vlažnih tleh. Običajno so mesojedi, nekaj je komenzalov, kar pomeni, da so v soodvisnem razmerju z drugimi živalmi v nekoliko manjši meri kot je to v simbiozi, nekaj pa je notranjih ali zunanjih zajedalcev. Telo obdaja zunanja povrhnjica, prekrita z drobnimi migetalkami, ki s pomočjo valovanja premikajo telo.

Najmanjši in najprimitivnejši vrtinčarji sodijo v skupino Acoela, merijo pa komaj 1-4mm. Vsi so morski predstavniki; včasih živijo v njihovem tkivu simbiotske zelene alge, kot na primer pri rodu Convoluta,ki tvori zelene prevleke na morskem dnu. Največji predstavnik pa sodi med Triclada, ki naseljujejo hladna in zmerno topla morja, sladke vode in vlažno prst. Med sladkovodnimi predstavniki so Planaria, ki živijo pod kamenjem v vodah in blatu. Kopenske oblike živijo predvsem v vlažni prsti tropskih gozdov in dosežejo precejšno velikost, včasih zrastejo celo do 60cm.

Polyclatida naseljujejo kamnito morsko dno obalnih območij vseh svetovnih morij. Ta skupina vrtinčarjev, ki ima bolj ali manj diskasto telo, ima v tropih predstavnike zelo živih barv in risb. Večina aktivno lovi svoj plen, hranijo pa se z manjšimi morskimi živalmi. Ena vrsta se hrani z ostrigami in je zato velik škodljivec na ostrižiščih.

Gnathostomulidae, najprimetivnejše živali z žvekalnim aparatom, imajo v živalskem sistemu precej nejasen položaj. Zrastejo 1-2mm in živijo v pesku in mulju na morskem dnu.


Ploski črvi
rodoslovno drevo
na začetek