Uporaba diagrama CIE










Analiza barve v diagramu CIE



Barvni diagram CIE nam omogo~a merjenje dominantne valovne dol`ine in ~istosti kakr{nekoli barve, potem ko smo izra~unali koeficiente X, Y in Z te barve.

Upo{tevajmo lastnost barvnega diagrama, da pri aditivnem me{anju barv le`i nova barva na ravni ~rti, ki povezuje ti dve barvi.


Zato lahko barvo A obravnavamo kot me{anico standardna bele svetlobe (svetilo C) in ~iste spektralne barve B, ki dolo~a dominantno valovno dol`ino. Razmerje dol`in daljic AC/BC izra`eno v odstotkih, je ~istost barve A. ^im bli`e je A to~ki C, tem ve~ bele vsebuje A in tem manj je barva A ~ista. ^istost vsake spektralne barve je torej 100%, ~istost bele pa 0%. Ozna~evanje kake barve z dominantno valovno dol`ino in njeno ~istostjo je enostavnej{e in nazornej{e od ozna~evanja s koeficienti X, Y iz Z.








Nespektralne barve



   
^e barvi D in E aditivno me{amo in ~e pri tem dobimo barvo C, sta barvi D in E komplementarni.





Nekaterih barv npr. E ne moremo dolo~iti z dominantno valovno dol`ino in jih zato imenujemo nespektralne. V takih primerih pravimo, da je dominantna valovna dol`ina komplement valovne dol`ine v to~ki B. ^istost je {e vedno definirana z razmerjem daljic CE/CF.








Dolo~anje barvnih podro~ij





Z aditivnim me{anjem treh barv I, J in K lahko dose`emo katerokoli barvo znotraj trikotnika IJK. Opazimo, da znotraj podro~ja vidnih barv ne moremo postaviti trikotnika, ki bi pokril celotno obmo~je. To pomeni, da nam vidna rde~a, zelena in modra barva ne morejo zajeti vseh vidnih barv z aditivnim me{anjem.

Barvni diagram uporabljamo tudi pri dolo~anju in primerjavi barvnih podro~ij razli~nih barvnih prikazovalnikov in kopirnih naprav.