Barvne koordinate

Koeficiente X, Y, Z, ki jih uporabljamo da bi s primarnimi barvami dobili dolo~eno barvo, imenujemo standardne barvne vrednosti. Barvne koordinate x, y in z so s koeficienti X, Y, Z v naslednji relaciji

Barva S seka ravnino X+Y+Z=1 v to~ki S, imenovani barvna to~ka. Njen polo`aj dolo~ata koordinati x in y, ki sta koordinati dvodimenzionalnega barvnega diagrama CIE.

Vrednosti x in y vseh spektralnih barv iz vidnega dela spektra le`ijo na krivulji podkvaste oblike, ki ji pravimo krivulja spektralnih barv. Ta krivulja lez`i znotraj trikotnika barvnega diagrama. Barve, ki jih dobimo s poljubno me{anico dveh spektralnih barv S(400) in S(700), le`ijo na daljici, ki povezuje barvni to~ki S(400) in S(700). Tej daljici pravimo {krlatna daljica po barvi, ki jo zaznava na{e oko.

To~ke S v barvnem diagramu CIE dobimo iz koeficientov X, Y in Z za spektralne barve, ki jih dolo~ajo krivulje , ki jih je CIE postavila na osnovi meritev.

Na splo{no objekt ni vir svetlobe. ^e ho~emo dolo~iti njegovo barvo, ga moramo osvetliti s svetlobo z dano spektralno gostoto , pri ~emer je j gostota svetlobnega toka. Pri dolo~anju barve objekta moramo upo{tevati {e odbojnost R, ki je na spo{no odvisna od valovne dol`ine. Koeficiente X, Y in Z, ki ustrezajo svetlobi S dolo~ajo ena~be

Nato s pomo~jo


izra~unamo {e barvne dele`e x, y in z.

Standardna bela svetloba s konstantno spektralno gostoto S, ki aproksimira son~no svetlobo, je formalno definirana kot standardni svetlobni izvor, imenovan svetilo C in le`i blizu to~ke x = y = z = 0,33.